Żyjące płot z krzewów liściastych czy iglastych, niskopienne bądź wysokie? Jakie płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? Natomiast jak je posadzić a także pielęgnować?

Zielone ogrodzenie Poznań z krzaków liściastych czy iglastych, niskie czy wysokie? Jakie płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? A jak je posadzić i doglądać?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia Poznań. Upiększa park, osłania nas przed miejskim hałasem, kurzem, spalinami, a także wzrokiem sąsiadów. Wytwarza miły cień, zapewnia schronienie ptakom. Żywopłot osłabia siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które powstają za litym murem ogrodzeniowym. Jednakże przed jego instalacją musimy postanowić, jaką rolę ma spełniać w skwerze. Czy ma nas oddzielić od sąsiada, czy zastępować ogrodzenie, bądź pomóc w rozdziale skweru na mniejsze części oraz stworzeniu intymnych zakątków? Powinniśmy także uradzić, jaką płot będzie miało docelową wysokość. Od tego zależy wybór gatunku rośliny lub krzewu.

Gigantyczną zaletą ogrodzeń z drewek oraz krzewów iglastych jest ich całoroczna zieleń. Podczas gdy szpalery z gatunków zrzucających listowie zimą staną się ażurowe, z iglaków w dalszym ciągu dobrze osłaniają nas przed wzrokiem ciekawskich.

Dominuje głos, że najlepsze na tego rodzaju żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. klasy „Smaragd” oraz „Spiralis”, które bez docinania trwają wąski kształt. Podczas gdy osiągną należytą wielkość przycinamy je od góry.

Pozostałe iglaki, np. cisy bądź świerki wymagają systematycznego strzyżenia.

Na zielone ogrodzenie PVC wybieramy iglaki odporne na mróz. Delikatne tuje orientalne i cyprysiki Lawsona mogą przemarzać. Wadą takich nasadzeń jest dosyć wysoka cena. Rekompensują ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich często ciąć.

Na zielone płot z drzew liściastych wybieramy gatunki, jakie mają podniesione pędy i prawidłowo się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najprawidłowiej sprawdzają się odporne na niskie temperatury buki oraz graby.

Takie drzewa, regularnie strzyżone, dobrze się zagęszczają, z tej przyczyny uzyskane z nich zielone płoty, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeżeli wyselekcjonujemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wówczas przez ogrodzenie nie przedostanie się ani człek, ani zwierzak.

Zależnie od siły wzrostu danego rodzaju mamy z nich zielone ogrodzenia Poznań o przeróżnej wysokości. Niskie (30-60cm) szpalery spośród berberysów robią za szkielet rabat i ścieżek, wydzielają od siebie różne części parku. Takie dekoracyjne ogrodzenia przedstawiają się najakuratniej, kiedy je regularnie strzyżemy.

Z gatunków osiągających większe wymiary, takich jak ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, zdołamy uzyskać całkiem spore żywe ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeśli mają izolować zieleniec od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Gdy posadzimy z nich żywe płot w głębi parku, zdołamy je prowadzić w postaci swobodnej.

Bez przycinania rozkrzewiają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części skweru. Owo rozwiązanie zdaje akuratnie egzamin również w przypadku krzewów olśniewająco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków bądź żylistków. Choć te gatunki można też strzyc, natomiast wtenczas znacznie lepiej rozkwitają.

Na zielone płoty rekomendowane są też krzewy zimozielone.

Z tej grupy roślin na ogrodzenia Poznań najprawidłowiej nadaje się u nas bukszpan, jak również ostrokrzew Meservy. Choć i one po ostrych zimach bywają czasami oszpecone przez zbrązowiałe listki. Na zachodzie Europy słynne są zielone ogrodzenia Winylowe z laurowiśni czy też zimozielonych rodzajów berberysów. Na nieszczęście , w naszych warunkach klimatycznych ich listowie często brązowieją z powodu mrozów. Wskutek tego, o ile już zdecydujemy się na taki parkan, powinien być on mały (do 60-80cm), żeby można go było opatulić na zimę agrowłókniną a także bez trudu wyciągnąć zaschnięte części.

Jeżeli pragniemy uzyskać szczególnie ozdobny parkan, powinno się posadzić naprzemiennie dwie albo trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy wznosimy zielony płot spośród gatunków zrzucających listowie na zimę, korzystnie jest obsadzić go drugim, niewielkim, np. spośród iglaków bądź zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone ogrodzenia z plastyku strzyżone z wyobraźnią- z kędzierzawą liną „dachu” czy też wystrzyżonymi wieżyczkami. Trzeba im jednakże poświecić sporo czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s