Wierzba wypuści nawet z kawałka wiktów.

Wierzba wypuści nawet z patyczka wiktów.

Mając na uwadze to, zdołamy spośród niej sporządzić ekstrawaganckie formy płotów. Z tego powodu nasze ogrodzenie posiądzie rzadki charakter a także będzie się faworyzować wśród ogrodzeń w otoczeniu.

Wzrastające na działkach oraz podmokłych bagnach wierzby dawno temu zagościły w krajowych zieleńcach. Doceniliśmy je za specyfikę i charakterystyczne koty. Nie są mozolne, żądają jeno dużo wody oraz troszeczkę słońca. Dogodzą się niemal dowolną glebą.


Niewiele drzew podoła także tak samo szybko pobudzać stracone odnogi oraz odrośle. Wierzby nadzwyczaj bezproblemowo odbudowują także swój system korzeni. Wystarczy, że ścięty lub nawet ułamany odrost zagłębiony w wilgotnej glebie po jakimś czasie ukorzeni się oraz zwróci początek nowej roślinie. Pewna osoba wpadła na myśl, żeby spośród wierzb produkować splecione sztachety ogrodzeniowe bądź parkany pokryte liśćmi. Prawdopodobnie należałoby dysponować tak nowatorskie płot. Najpoprawniej do zainstalowania takiego parkanu wykorzystać poniższe gatunki wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), oznaczana konopianką, oraz jej liczne odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba fioletowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszelkie te modele wierzby na ogrodzenia mają parę łącznych własności:

generują prostolinijne, długie i wielce elastyczne pędy – z racji tej można bez trudności nadawać formę ogrodzenia;
błyskawicznie odrastają po ścięciu- w krótkim czasie zdołamy wypleść całe przęsło na płot;
wyjątkowo łatwo się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej wiedzy do założenia takiego płotu z wierzby.

Jak mamy już propozycję na postać płotu, musimy zdobyć przydatne wierzbowe odnogi na ogrodzenie. Na nieszczęście, odkrycie ich w przesłankach samoistnych jest problematyczne, albowiem dziko narastające krzaki z rzadka wypuszczają nadzwyczaj długie i prostolinijne pędy. Najprawidłowiej jest zaplanować prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na efekt będzie należało poczekać kilka lat.

W celu założenia plantacji wierzby na ogrodzenie przebierzmy najprzód lokalizację w ogrodzie, odrobinę przez nas nawiedzane a także mało widoczne.Wiosną, w marcu ewentualnie w kwietniu, posadźmy w ową stronę rozsadzie, z których wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jak sadzonek zastosujmy zdrewniałe wierzbowe jednoletnie pędy rozciągłości 25-30 cm, jakie zdołamy pozyskać spośród dziko rosnących roślin. Zanim posadzimy należy je namoczyć na 24 godziny w głębi, aby się dobrze napiły, po czym wkopać w ziemię, tak ażeby wystawał wyłącznie ostatni pączek. Musimy pamiętać, że rośliny w mgnieniu oka się gęstnieją, z tej przyczyny powinny rozwijać się w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy czy też dwa upoważniamy roślinom bez ograniczeń dojrzewać, po czym ścinamy je| na wielkość ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą krzepkie, proste pędy, jakich wiosenką następnego roku zdołamy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Roczne witki nieczęsto przewyższają 2m, tym samym na dłuższe musimy zaczekać przynajmniej jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny otrzymamy od kilku do kilkunastu pędów, które wolno zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s